Ułatwienia dostępu

  • Logo

O PROGRAMIE
"5 porcji zdrowia w szkole” to program edukacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat. Program jest częścią działań prowadzonych w ramach kampanii o charakterze informacyjno-edukacyjnym “5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Edukacja na temat zasad zbilansowanej diety, istotnej roli warzyw, owoców i soków oraz kształtowanie prawidłowych postaw żywieniowych to cele, które przyświecają działaniom podejmowanym w ramach kampanii od 2008 roku.

Misją programu “5 porcji zdrowia w szkole” jest dotarcie do edukatorów szkolnych, nauczycieli, dyrektorów. Realizując go, podzielą się oni wiedzą o roli warzyw, owoców oraz ich przetworów, w tym soków, także tych w opakowaniach kartonowych, z dziećmi. Zgodnie z opiniami ekspertów prawidłowe odżywianie dzieci przekłada się na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a w przyszłości zaprocentuje korzyściami zdrowotnymi odczuwanymi przez całe dalsze życie. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest też łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie. Im wcześniej dziecko pozna zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie.

W działania podejmowane w ramach Programu zaangażowani są eksperci z dziedziny żywienia i edukacji.  Są to opiniotwórcze osoby, cenione w środowisku naukowym, specjalizujące się w tematyce zdrowego odżywiania dzieci i edukacji. Program wspierają m.in. przedstawiciele takich instytucji jak: Instytut Żywności i Żywienia, Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie mają szansę zdobyć wiedzę na temat zasad zbilansowanej diety, istotnej roli warzyw i owoców, a także dowiedzieć się, dlaczego szklanka soku stanowi równoważną porcję warzyw lub owoców. Nauczyciele otrzymają merytoryczne wsparcie w postaci materiałów lekcyjnych opracowanych we współpracy z ekspertami z zakresu edukacji i żywienia, m.in. doświadczonym metodykiem – Ewą Janus, która współpracuje ze WSiP udzielając konsultacji do koncepcji nowych podręczników dla dzieci, jest także autorką programu dydaktyczno-wychowawczego: „Twórcza zabawa, kreatywne myślenie”, realizowanego w Zespole Placówek Oświatowych Fundacji ETO.   

Dodatkowo, każda klasa, która weźmie udział w programie edukacyjnym "5 porcji zdrowia w szkole” będzie miała możliwość udziału w konkursie i zdobycia atrakcyjnych nagród.